Nadmiar witaminy D – z czym się wiąże?

Nadmiar witaminy D - jakie może mieć skutki?

Niedobór witaminy D należy do najczęściej stwierdzanych niedostatków w naszej strefie geograficznej. W ostatnich latach popularna stała się jej suplementacja w bardzo dużych ilościach. Niektórzy traktują ją wręcz jak lek na wszystkie dolegliwości! Zapomina się, że dawka czyni truciznę – jakie konsekwencje niesie za sobą nadmiar witaminy D w organizmie? Przeczytaj! 

Objawy nadmiaru witaminy D

Jak większość zdrowotnych nieprawidłowości, nadmiar witaminy D początkowo daje o sobie znać dość subtelnie. Po rozpoczęciu suplementacji powinniśmy obserwować reakcję organizmu i zwracać uwagę na kilka sygnałów.

Światełkiem ostrzegawczym powinien być generalny, nieuzasadniony spadek poziomu energii. Osłabienie mięśni, ,,dziwne” trudności przy chodzeniu, problemy z koncentracją – to objawy nadmiaru witaminy D. Brak apetytu połączony z ciągłym pragnieniem a więc i bieganiem do toalety również powinien zaniepokoić. Jeżeli nie zmienialiśmy w diecie ani stylu życia niczego poza wprowadzeniem suplementacji witaminą D, czas skontrolować jej bytność w organizmie!

Długotrwały nadmiar witaminy D a wapń

Witamina D uczestniczy w procesie przyswajania wapnia – jej niedobór zakłóca prawidłowe gospodarowanie tym pierwiastkiem, ale i przedawkowanie przynosi zgubne konsekwencje. Zbyt dużo witaminy D wiąże się z hiperkalcemią – zbyt dużą ilością wapnia w krwioobiegu. Hiperkalcemia przejawia się metalicznym posmakiem w ustach, bólami głowy, lękami i irytacją, ciągłym pragnieniem czy brakiem energii. Kolejny skutek to dolegliwości trawienne jak rozwolnienia oraz niedostateczny apetyt. Więcej informacji o witaminie D znajdziesz na https://sportodzywki.pl/witamina-d-powinienes-o-niej-wiedziec.

Wapń może także połączyć się z fosforem, tworząc w nerkach złogi. Zaniepokoić powinien nas ból w okolicy nerek. Niezweryfikowanie objawu i długodystansowe ,,zapchanie” tych organów złogami może prowadzić do trwałej niewydolności. Radzenie sobie z kamieniami nerkowymi nie należy do przyjemnych procesów – starajmy się za wszelką cenę go uniknąć! Obciążenie nerek nadmiarem wapnia wiąże się także ze skłonnością do odwadniania organizmu poprzez produkowanie i wydalanie rozcieńczonego moczu

Na nadmiarze wapnia cierpi też układ krążenia – podobnie chodzi tutaj o złogi, tym razem odkładające się w naczyniach krwionośnych. Skutek? Bóle w klatce piersiowej, zakłócenie regularności pracy serca oraz nadciśnienie. Efektem jest przewlekłe wyczerpanie organizmu połączone z zawrotami głowy. Taki stan rozciągający się na długi okres może zaowocować poważną chorobą a nawet zawałem!

Jakich jeszcze problemów może nam przysporzyć nadmiar witaminy D i bezpośrednio z nią związana hiperkalcemia? Zapalenie trzustki i uszkodzenie płuc i kości są tak poważnymi dolegliwościami jak na to brzmią. Nadmierna suplementacja witaminy D na dłuższa metę upośledzi nasz organizm na wielu płaszczyznach!

Witamina D – przeciwwskazania do suplementacji 

Z suplementowania witaminy D powinny zrezygnować osoby mające problemy z nerkami, wątrobą czy nadczynnością tarczycy. Nie powinny na własną rękę sięgać po nią także zmagający się z chorobami płuc oraz pacjenci onkologiczni. Preparaty suplementacyjne z witaminą D nie wchodzą w grę u osób uczulonych na któryś z ich składników, trzeba także pamiętać o możliwych niepożądanych interakcjach z innymi przyjmowanymi suplementami i lekarstwami. Mając problemy zdrowotne generalnie powinniśmy konsultować wszystkie dietetyczne i farmaceutyczne zmiany z lekarzem prowadzącym – gdy chodzi o zdrowie, nie ma miejsca na żadne eksperymenty!

Suplementowanie witaminy D, o którym przeczytasz na https://sportodzywki.pl, jest bardzo dobrym pomysłem, ale jak zawsze w kwestii preparatów farmaceutycznych i samodzielnego wspierania organizmu trzeba uważać, by nie przesadzić. Przesada nie jest dobra nawet gdy chodzi o najzdrowsze rzeczy, bo, jak wspomnieliśmy na samym początku, to dawka czyni truciznę!

Chcesz wiedzieć jaką rolę w ludzkim organizmie pełnią inne witaminy? Niezbędną wiedzę zyskasz czytając artykuł na https://www.puffa.pl/2021/07/05/witaminy-w-ludzkim-organizmie-jaka-role-pelnia-poszczegolne-rodzaje/!