Buty i inne najważniejsze akcesoria do biegania po górach

buty do biegania po górach

Wyzwania związane z bieganiem po górach znacznie różnią się od tych, które czekają na nas na płaskiej czy asfaltowej powierzchni. Kamienie, błoto, podbiegi – z tym wszystkim trudno będzie nam sobie poradzić bez specjalistycznego sprzętu, najlepiej markowych firm, takich jak Salomon. Buty do biegania w terenie, odpowiednia odzież i kilka dodatków zapewnią Ci jednak komfort i bezpieczeństwo. A to jest w górach najważniejsze. W co trzeba się zatem zaopatrzyć?

Góry – buty do biegania Salomon i nie tylko

Najważniejszym elementem wyposażenia górskiego biegacza są odpowiednie buty. Od butów do biegania po asfalcie będzie je różnić przede wszystkim podeszwa. W niej najważniejszy będzie bieżnik, czyli spód buta – warstwa, która styka się z ziemią. Bieżnik w butach do biegania po górach jest bardziej agresywny niż w klasycznym obuwiu biegowym. W takich wypadkach podeszwa będzie również bardziej sztywna, dzięki czemu nie będziemy czuć każdego pokonywanego kamienia.

Buty do biegania w nieco mniej wymagającym terenie, na przykład na łatwiejszych szlakach w Beskidach czy Bieszczadach, będą mieć także nieco mniej agresywny bieżnik i bardziej miękką podeszwę. Układ rzeźbień na podeszwie zależy także od rodzaju podłoża – w butach przeznaczonych na błoto czy śnieg znajdziemy rzadko rozmieszczone, ale za to wysokie elementy. W butach na skały wzory umieszczone na spodzie buta są natomiast niewysokie, ale gęste. Dobrym wyborem będą buty Salomon Speedcross.

Buty do biegania w górach muszą być również zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż te, w których biegamy po asfalcie czy tartanie. W końcu są narażone na kontakt z kamieniami czy korzeniami. Z jednej strony powinny go wytrzymać, z drugiej – zamortyzować uderzenie, by nasza stopa nie czuła bólu. Bardzo przydatne w górach są również buty z membraną, która zapewnia ochronę przed przemoczeniem. Na górskich ścieżkach kałuże to codzienność niemal o każdej porze roku.

Odzież na górskie trasy

W zachowaniu odpowiedniego komfortu na trasie dużą rolę odgrywa bielizna biegowa. W góry nie nadaje się bielizna bawełniana, która wchłania wilgoć. A tej na podbiegach i zbiegach będzie jeszcze więcej niż na równym terenie. Spodenki, legginsy, koszulki i staniki powinny być więc wykonane z materiałów termoaktywnych, które odprowadzą pot na zewnątrz.

W trakcie pokonywania górskich szlaków przyda się także kurtka biegowa. Warto zabrać ją ze sobą właściwie o każdej porze roku. Nie tylko ze względu na zmienną pogodę na dużych wysokościach – w górach temperatura w słońcu i w cieniu czasami różni się o kilkanaście stopni, czego dowodem jest śnieg zalegający w zacienionych miejscach nawet latem. Profesjonalne kurtki biegowe są lekkie, chronią przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie nie ograniczają ruchów.

Do obowiązkowego ekwipunku górskiego biegacza należy także kamizelka biegowa, czasami nazywana plecakiem. Od klasycznego plecaka jest jednak zdecydowanie lżejsza i bardziej wygodna. Pozwala komfortowo transportować w kieszeniach najbardziej potrzebne rzeczy. Niektóre modele są wyposażone w specjalny bukłak z rurką, dzięki czemu można napić się wody bez wyciągania bidonu zza pleców.

Dodatki przydatne w górach

By zachować bezpieczeństwo w górach i być przygotowanym na każdą ewentualność, przyda się także kilka dodatków – większość z nich pomieścimy we wspomnianej kamizelce. Obowiązkowy będzie bidon z wodą, a także batony lub żele energetyczne, które pozwolą na szybkie odzyskanie energii nawet wówczas, gdy przesadzimy z długością trasy lub prędkością biegu. Do odpowiedniej nawigacji w razie zabłądzenia niezbędne będą smartfon i mapa. Przed słońcem ochroni nas czapka z daszkiem, a w awaryjnej sytuacji pomoże folia NRC, która zabezpieczy przed wychłodzeniem organizmu.