Windstopper – czym się charakteryzuje i kiedy go używać?

windstopper

Windstopper to wyjątkowy materiał, który w ostatnich latach coraz częściej wykorzystywany jest w ubraniach sportowych i turystycznych. Pomaga odpowiednio zadbać o ciało w czasie wysiłku fizycznego – chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jednocześnie zapobiega przegrzaniu organizmu. W jakich przypadkach warto sięgnąć po ubrania z windstopperem?

Windstopper – co to właściwie jest?

Windstopper trafił na rynek dzięki firmie WL Gore and Associates. Już sama nazwa wskazuje, że jedną z głównych zalet tego materiału jest wiatroszczelność. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii, założenie windstoppera pozwala zniwelować wpływ podmuchów uderzających w ciało.

Nie jest to jednak jedyna zaleta tego materiału. Ochroni nas on bowiem również przed lekkim deszczem, przy okazji zapewniając skórze właściwą wentylację, zapobiegając jej przegrzaniu. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się do aktywności w różnych warunkach atmosferycznych. Windstopper wyróżnia się także dużą wytrzymałością – a to wszystko w postaci niezwykle lekkiego i miękkiego materiału.

Ubrania z technologią Windstopper

Zalety windstoppera znajdują najczęściej zastosowanie w ubraniach przeznaczonych dla miłośników różnych aktywności fizycznych. To właśnie z tego materiału często powstają kurtki typu softshell. Windstopper zazwyczaj stanowi ich zewnętrzną warstwę, zabezpieczającą przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, od spodu podbitą polarem. Powstające w ten sposób kurtki są lekkie i wytrzymałe.

Z tego materiału korzystają również producenci getrów i legginsów, które łączą ochronę przed niesprzyjającą aurą z pełną swobodą ruchów. Windstopper można też znaleźć w takich elementach odzieży jak czapki i rękawice – Salomon to jeden z wiodących producentów tych akcesoriów dla osób uprawiających sport oraz turystów.

Windstopper Salomon – dla narciarzy i nie tylko

Ubrania wykonane z użyciem windstoppera pozwalają na aktywność na zewnątrz o każdej porze roku. Kurtka wyprodukowana z tego materiału i narty Salomon to zestaw obowiązkowy dla biegaczy narciarskich, świetnie sprawdzający się w zimowych warunkach. Popularnym dodatkiem dla narciarzy są również getry.

Windstopper można spotkać także w ubraniach dedykowanych osobom jeżdżącym na rowerze. Stanowi podstawę wysokiej jakości bluz rowerowych, często wchodzi też w skład spodni dla kolarzy. Dzięki windstopperowi są oni bowiem lepiej chronieni przed pędem i wychłodzeniem organizmu, na przykład w czasie zjazdów. Odzież produkowana z wykorzystaniem tej technologii jest przydatna szczególnie wiosną i jesienią, w czasie okresów przejściowych.

Windstopper jest również wykorzystywany przez producentów ubrań dla motocyklistów.

Softshelle z tym materiałem są także cenione przez turystów, zwłaszcza miłośników trekkingów oraz górskich wycieczek. To rozwiązanie przydatne w przypadkach nagłych zmian pogody i zmieniającej się wraz z wysokością temperatury.