Klasyczna i dowolna – którą technikę biegów na nartach wybrać?

bieganie na nartach

Bieganie na nartach to jeden z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych sportów zimowych. Sprawdzi się jako forma rekreacji na śniegu, ale także sposób na wypracowanie świetnej kondycji przed sezonem letnim. Wystarczą buty biegowe narciarskie, narty oraz kijki i można wyruszać na trasę. Przed wyborem “biegówek” trzeba jednak zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych technik – klasyczną lub łyżwową. Czym się charakteryzują?

Technika klasyczna

Skoro styl ten ma w nazwie słowo “klasyczny”, łatwo można się domyślić, że to on był pierwszą odmianą wyczynowego narciarstwa biegowego. Technika klasyczna przypomina podstawowe ruchy człowieka – chodzenie i bieganie. Narty prowadzi się równolegle, niemal bez przerwy przylegają do podłoża. Styl ten charakteryzuje się specyficznymi wiązaniami, które umożliwiają odrywanie pięty od powierzchni “desek”. Narty używane do stylu klasycznego są zazwyczaj długie, wąskie i lekkie. Najczęściej biega się nimi po wyznaczonych, wąskich torach.

Kroki w stylu klasycznym

Technika klasyczna charakteryzuje się czterema głównymi krokami. Podstawowy to krok naprzemianstronny, gdy narciarz odbija się z lewej narty i prawego kijka, a następnie w odwrotny sposób. Na łagodnych podbiegach stosuje się zwykle jednokrok, w którym odepchnięcie z jednej narty jest wspomagane użyciem obu kijków. Na stromych zboczach biegacze przechodzą w krok rozkroczny. Biegnie się wówczas z rozłożonymi nartami, które na przemian stawia się na zboczu, zostawiając ślad określany “jodełką”. Bezkrok jest z kolei stosowany na zjazdach.

Technika łyżwowa

To styl, który pojawił się w międzynarodowych zawodach w latach 70. Dziś jest używany nie tylko przez biegaczy narciarskich, ale również biathlonistów. Pozwala na szybsze przemieszczanie się po śniegu niż technika klasyczna. Czym się charakteryzuje? Zgodnie z nazwą, ruchy wykonywane nogami przypominają te, które są stosowane przy jeździe na łyżwach. Narty odbija się naprzemiennie na zewnątrz. Techniką łyżwową biega się po ubitych trasach, bez wyznaczonych torów. Buty są przytwierdzone do nart, które mogą być twardsze i nieco krótsze niż w stylu klasycznym. Jednym z polecanych modeli są “biegówki” Salomon Equipe 7.

Kroki w stylu łyżwowym

Podstawowy krok łyżwowy przypomina po prostu jazdę na łyżwach, nie używa się w nim kijków. Jednokrok łyżwowy opiera się z kolei na odbiciu z jednej narty wspomaganym oboma kijkami. Najważniejszy sposób poruszania się to jednak dwukrok łyżwowy, gdy narciarz odbija się dwoma kijkami, ale tylko przy co drugim kroku.

Która technika na początek?

Zwykle uznaje się, że dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z nartami, techniką łatwiejszą do nauki będzie styl klasyczny. Dzięki niemu z uroków biegania na nartach bez problemu mogą korzystać nawet dzieci oraz osoby, które nie wyróżniają się zbyt dobrą kondycją. Łatwiej się nim poruszać również wtedy, gdy blisko nie mamy wyznaczonych, ubitych tras – nada się do chodzenia po świeżym śniegu. A przecież z takich wypraw wyłoniło się narciarstwo biegowe. Sklep z wyposażeniem zaoferuje nam jednak zarówno sprzęt do techniki klasycznej, jak i łyżwowej. Do tej drugiej potrzeba nieco lepszej wydolności oraz większych umiejętności. Osoby, które jeżdżą na łyżwach lub rolkach, nie powinny mieć jednak problemów z jej opanowaniem.