Niezbędne elementy odzieży narciarskiej – w co warto zainwestować, a z czego można zrezygnować?

odzież narciarska

Funkcjonalność i wygoda – to najważniejsze cechy strojów dla narciarzy. Ubrania, które zakładamy na stok, muszą wyróżniać się kilkoma ważnymi cechami. Nie wszystkie elementy stroju są jednak narciarzowi niezbędne. Co obowiązkowo powinno znaleźć się w szafie amatora białego szaleństwa, a co jest tylko opcjonalnym dodatkiem? Kask, bluza, komin, rękawice, buty Salomon męskie lub damskie – o czym jeszcze pamiętać? Sprawdźmy!

Obowiązkowe elementy ubioru narciarza

Kompletując strój na narty należy pamiętać o kilku niezbędnych elementach, bez których wypad w góry najprawdopodobniej nie skończy się najlepiej.

Kurtka, buty i rękawice

Narciarski strój wieńczy kurtka, buty i rękawice. W przypadku butów po prostu trzeba wybrać rodzaj i rozmiar dopasowany do naszej stopy, który bez trudu wepniemy w narty. Warto mieć również buty trekkingowe Salomon lub innej marki, które założymy zaraz po skończeniu jazdy na nartach. Kurtka, podobnie jak spodnie, powinna być wodoszczelna. Ważne także, by wyróżniała się dobrą wentylacją – najlepiej postawić na materiały zapewniające tak zwaną oddychalność. Dłonie i palce ochronią dobrze dobrane rękawice.

Kask i komin

Na początek kask, choć tak naprawdę, według polskich przepisów, jest on obowiązkowy tylko do ukończenia 16. roku życia. Ten element może jednak zdecydować o tym, czy w razie wypadku na nartach zachowamy zdrowie, a nawet życie. Dlatego powinien znaleźć się na głowie każdego narciarza. Zabezpieczyć trzeba również twarz i szyję – przed zimnem najlepiej ochroni je tak zwany komin.

Bielizna, bluza i spodnie

Ubiór narciarza powinien składać się z warstw. Pierwszą stanowi bielizna. Najlepiej postawić na materiały termoaktywne, które nie będą nasiąkać w czasie jazdy i odprowadzą pot. Podobną funkcję spełnią termoaktywne skarpety. Na bieliznę fani dwóch desek zakładają bluzę lub sweter oraz spodnie. Jako bluzy można użyć polaru, w przypadku spodni trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na to, by były wodoodporne.

Jaką odzież narciarską wybrać?

Poszczególne elementy stroju narciarza powinny spełniać kilka funkcji. Odzież narciarska – Kraków to jedno z miejsc, w których znajdziemy najwięcej sklepów poświęconych narciarzom – musi chronić przed zimnem. To tylko z pozoru łatwe zadanie, bo ubrania powinny w jakiś sposób przystosowywać się do temperatury ciała na stoku. W końcu narciarz poci się w trakcie zjazdu, by po chwili marznąć w czasie wjazdu wyciągiem na górę. Ubrania powinny również jak najlepiej chronić go przed wiatrem i przemoczeniem. Założone warstwy nie mogą jednak przy tym za bardzo krępować ruchów w czasie zjazdu, bo cała przyjemność z wyprawy na stok prędko się ulotni.

Z czego można zrezygnować na stoku?

Do wymienionych elementów narciarskiego stroju można dopasować sporo dodatków. Jeśli jednak będziemy jeździć w kasku, nawet czapki Salomon nie będą nam potrzebne. Rzadko komu jest w nim zimno, więc można sobie darować dodatkowe nakrycie głowy. Obowiązkowe nie są również gogle. Wielu narciarzy z nich korzysta, bo chronią oczy przed nadmiernym światłem oraz drobinkami śniegu, ale jeśli nad stokiem nie pada, spokojnie można z nich zrezygnować.

Inny dodatek, który niekoniecznie przyda się narciarzowi, to szalik. Wspomniany wyżej komin powinien w wystarczający sposób ogrzać szyję. Jest też zdecydowanie bardziej praktyczny niż szalik, który może się rozwiązać lub wypadać spod kurtki. Jeśli zdecydujemy się na termoaktywne skarpety, bez żalu możemy zrezygnować z dodatkowych warstw chroniących stopy, takich jak grube wełniane skarpety. Inne gadżety, bez których spokojnie się obejdziemy, to wiatroszczelna kamizelka zakładana pod kurtkę oraz wkładki do butów narciarskich.