Buty używane w górach – jakie powinieneś posiadać?

buty górskie

Wyjazd w góry oznacza konieczność zabrania ze sobą wielu potrzebnych rzeczy. Sporo ubrań, w szczególności termicznych, a także kilka par butów – to obowiązkowe elementy bagażu. Jakich butów będziesz potrzebował najbardziej? Wszystko zależy od Twojej aktywności górskiej. Prezentujemy rodzaje obuwia, które najczęściej przydają się w górach.

Buty narciarskie – inaczej nie poszusujesz

Żadnemu zaprawionemu w bojach narciarzowi nie trzeba przypominać o konieczności zabrania ze sobą w góry butów narciarskich. Oczywiście przy każdym stoku znajdziemy wypożyczalnię sprzętu, jednak najlepiej mieć własne buty narciarskie. Salomon, Rossignol czy Head – nie ma znaczenia, z którą marką jesteś związany. Do butów zdecydowanie łatwiej dopasować nartę. Własny but idealnie nam odpowiada, dlatego nie ryzykujemy braku komfortu, jak w przypadku wypożyczonego obuwia. To również większa higiena. Podobnie rzecz ma się ze snowboardzistami – dobrze jest mieć własne buty podczas wyjazdów na stok.

Buty górskie – na krótsze i dłuższe wycieczki

Jeśli w góry wybierasz się nie tylko zimą, ale i latem, musisz zabrać ze sobą obuwie, które pozwoli Ci na spacery oraz wspinaczkę. Dobierając sprzęt powinieneś wziąć pod uwagę porę roku, pogodę w miejscu docelowym, wysokość szczytów oraz rodzaj szlaków, z którymi zmierzysz się Ty i Twoje buty górskie. Salomon, Hi-tec czy Grisport są uważane za jedne z najlepszych marek, które produkują tego rodzaju obuwie.

Buty trekkingowe – jakie wybrać

Wyróżnić możemy trzy najpopularniejsze grupy, na które dzielą się buty używane w trakcie wycieczek górskich. Lekkie z niską cholewką są najbardziej uniwersalne i nadają się na rekreacyjne wycieczki z kijami nordic walking. Hiking – to kategoria obuwia, która została wyposażona w wyższą cholewkę, ochraniającą staw skokowy przed obciążeniami i delikatnymi skręceniami. Takie buty są również cieplejsze. Z kolei dla doświadczonych turystów, którzy poruszają się najbardziej wymagającymi szlakami, odpowiednie będą profesjonalne buty trekkingowe. Salomon lub Henwag to dobry wybór – odznaczający się mocną cholewką i wodoodporną membraną.

Jaki rozmiar dobrać

Z zakupów butów do chodzenia w góry nie zawsze wrócimy z produktem, którego rozmiar odpowiada naszemu codziennemu obuwiu. Ten typ jest przede wszystkim inaczej skonstruowany, a co więcej – mierzyć go powinniśmy z grubszą skarpetą, ponieważ właśnie taką ubierzemy na wspinaczkę, aby dodatkowo ogrzać stopę. Jeśli jedna stopa jest większa od drugiej, wybierzmy oczywiście but, który lepiej leży na większej. Weźmy również poprawkę na to, że podczas długich tras stopy zaczynają puchnąć. Wybierz także buty z wyraźnym bieżnikiem, który zapewni Ci stabilność oraz dobrą przyczepność.

Klapki

Może wydawać Ci się to dziwne, ale koniecznie zabierz ze sobą klapki. Na pewno zechcesz zrelaksować się na basenach termalnych zlokalizowanych w wielu miejscach polskich Tatr. Ich regulaminy zakazują przemieszczania się po terenach obiektu boso (poza saunami).