Jaki strój do biegania, a jaki do siatkówki? Podpowiadamy

stroje sportowe

Okazyjnie grasz ze znajomymi w siatkówkę, a raz na jakiś czas idziesz pobiegać? A może zawodowo trenujesz oba sporty? Do każdego z nich trzeba mieć odpowiedni strój. Czy wystarczy jeden, czy lepiej zainwestować w dwa różne? Podpowiadamy, jakie wybrać stroje do biegania, a jakie do siatkówki!

Buty do biegania

Poprawnie dobrane obuwie to najważniejszy element stroju biegacza. Muszą być one odpowiednio dopasowane – nie tylko pod kątem rozmiaru (o połowę większy od tego w codziennych butach), ale także muszą odpowiadać naszemu typowi stopy. Wyróżniamy trzy typy: pronację (gdy stopa chowa się do wewnątrz), supinację (gdy odchyla się na zewnątrz) oraz typ neutralny. Podczas biegu buty muszą dobrze amortyzować stopę, aby jak najbardziej odciążać stawy podczas uderzeń o ziemię. Ważnym jest także to, aby buty były wygodne, jednak niezbyt luźne – muszą trzymać dobrze stopę, abyśmy mieli nad nią pełną kontrolę.

Ubiór do biegania

Stroje sportowe dostępne w popularnych supermarketach nie wyróżniają się niczym szczególnym. Gdy chcemy rozpocząć przygodę z bieganiem, musimy przede wszystkim zainwestować w bardzo dobre obuwie, a ubiór ma już drugorzędne znaczenie. To, co powinniśmy na siebie nałożyć, warunkuje temperatura otoczenia. Latem, gdy liczba biegaczy zdecydowanie wzrasta, a temperatura wynosi ponad 20 stopni Celsjusza, dobrym wyborem są szorty oraz krótki podkoszulek. Dzięki temu nie doprowadzimy do przegrzania organizmu. Istotny jest także materiał – najlepiej, aby były to tworzywa sztuczne, które odprowadzają wilgoć i szybko wysychają.

Wczesną wiosną lub jesienią, gdy temperatura jeszcze nie przekracza 0 stopni, dobrze jest ubrać dwie części stroju – koszulkę biegową, a na nią wododporny softshell. Spodnie z kolei powinny być długie (dobrym pomysłem są termoaktywne legginsy). Zimą, gdy mróz szczypie po policzkach, na ulicach pojawiają się jedynie profesjonaliści, którzy wiedzą, jak należy się ubrać. Bluza termoaktywna, jeszcze jedna bluzka i kurtka, do tego ciepłe termoaktywne legginsy, spodnie i wysokie skarpety. Na głowie czapka, na dłoniach rękawiczki, a na szyi polarowa osłona – to ich cały arsenał.

Buty do siatkówki

Buty do siatkówki różnią się trochę od butów biegaczy. Jednak i w tym przypadku powinniśmy w nie szczególnie zainwestować. Cholewka buta musi być lekka, zapewniać oddychanie stopy oraz odparowanie wilgoci. Do tego podeszwa powinna być wykonana z gumy bardzo przyczepnej do podłoża, aby pozwolić na zatrzymanie się w miejscu. Osoby regularnie grające w siatkówkę powinny także wybrać wysokie buty, które dodatkowo ustabilizują staw skokowy. Czy w butach do biegania można pograć w hali i odwrotnie? Zdecydowanie nie!

Strój siatkarski i inne potrzebne elementy

Podobnie jak w przypadku biegania – strój dla początkujących graczy nie ma większego znaczenia. Dobrze wybrać spodenki ze ściągaczem, które utrzymają je w jednym położeniu, a także koszulkę wykonaną z przewiewnego materiału. Niezależnie od poziomu, na którym gramy, dobrze jest sprawić sobie nakolanniki siatkarskie. Walka o każdą piłkę może skończyć się zdartym naskórkiem, którego bólu nie pozbędziemy się jeszcze przez kilka dni. Jeśli gracie z jeszcze większym poświęceniem, warto okryć także łokcie specjalnymi rękawkami. Temperatura w hali raczej nie ulegnie drastycznej zmianie, dlatego wystarczy Ci jeden komplet stroju, który z powodzeniem możesz wykorzystać także jako ubranie do biegania latem.