Dlaczego pływanie jest korzystne dla naszego zdrowia?

Jak wiemy większość sportów i rodzajów aktywności fizycznej ma jakieś przeciwwskazania, jednak z pływaniem jest zupełnie inaczej. Sport ten wzmacnia nasze stawy, przeciwdziała bólom kręgosłupa, poprawia wygląd naszej sylwetki, nie przeciąża naszego organizmu. Jest to więc doskonały sport dla każdego, kto potrzebuje ruchu.

Pływak stojący na słupku startowym
Pływak

Pozbądź się stresu

Pływanie tak samo jak inne sporty, świetnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, dzieje się tak dzięki endorfinom, czyli hormonom szczęścia wydzielanym podczas wysiłku. Pozwala to zredukować stres po całym dniu pracy lub wykorzystać nadmiary energii. Woda pozwala również rozciągnąć mięśnie, co wraz z równym oddychaniem pozwala nam się odprężyć i uspokoić.

Płyniesz po dłuższe życie

Badania dowodzą, że osoby regularnie pływające mają mniejszy wskaźnik śmiertelności od osób uprawiających inne sporty, a znacznie mniejszy od osób nie uprawiających żadnych aktywności fizycznych. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób ćwiczących regularnie. W przypadku osób z cukrzycą typu 1, pływając możesz zwiększyć swoją wrażliwość na insulinę. Diabetycy czerpią z tej aktywności ogromne korzyści, ponieważ pozwala ona na lepszą kontrole poziomu glukozy w naszym organizmie.

Infografika dotycząca korzyści zdrowotnych z pływania
Korzyści zdrowotne pływania

Po siłowni dobry jest basen

Treningi siłowe wymagają dobrej regeneracji, zwłaszcza jeżeli chcemy aby wzrost naszych mięśni i siły wzrastał jak najbardziej efektywnie. Ważne jest dlatego, aby pomiędzy treningi na siłowni lub inne wyczerpujące aktywności, wplatać basen. Jest to aktywność, która nie tylko przyśpiesza regenerację po wysiłku, ale także pozwoli Ci odprężyć i rozciągnąć Twoje obolałe mięśnie.

Pływanie wzmocni Twój kręgosłup

Dzięki regularnym treningom, wzmocnisz swoje mięśnie grzbietu oraz brzucha, które to mają kluczowy wpływ na utrzymanie poprawnej postawy ciała. Wszelkie urazy pleców mogą zostać załagodzone, dzięki rozsądnym treningom lub rehabilitacji w wodzie. Zmniejszy się również zagrożenie powstania skrzywień kręgosłupa a lub zatrzymanie dalszego ich rozwoju. Woda daje nam znacznie szerszy obszar ruchów jakie możemy wykonać.  Dodatkowo nie jesteś narażony na kontuzje i złamania jak w przypadku innych sportów. Twoje całe ciało będzie zaangażowane, nie ważne jakim stylem będziesz płynąć. 

Zadbaj o siebie

Pływanie pozwoli Ci znacząco obniżyć ciśnienie krwi, a wraz z nim tętno spoczynkowe, które jest odpowiedzialne za poziom złego cholesterolu we krwi. Oprócz tego, wspaniale działa na nasze serce, wzmacniając je i zwiększając ilość przepompowywanej krwi, zmniejszając jednocześnie ilość energii potrzebnej do wykonywania tej czynności. Płuca staną się bardziej pojemne (profesjonalni pływacy mogą nawet podwoić pojemość płuc zwykłego człowieka) i serce bardziej wydolne, a w związku z tym zmniejszy się prawdopodobieństwo chorób serca czy udaru mózgu.