Biegać warto – ale czemu? Wpływ na nasze zdrowie

Bieganie bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne ale także poprawia samopoczucie i stan psychiczny. Regularne treningi mogą pozwolić nam uniknąć wielu przewlekłych chorób w przyszłości oraz uodpornią nas na infekcje i przeziębienia. O wszystkich zaletach jakie daje nam bieganie, możecie przeczytać we wpisie poniżej. Pamiętaj jednak, że

Bieganie pozwoli Ci utrzymać szczupłą sylwetkę

Regularnie biegając zapobiegniesz zbieraniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniej diety. Nie jest konieczne biegać szybko alby spalać kalorie, wystarczy to po prostu powtarzać. Pamiętaj jednak, aby przy tej aktywności fizycznej ubrać profesjonalne buty do biegania Salomon lub innych marek. To doskonałe zabezpieczenie dla Twojej stopy!

Biegaj dla swojego serca

Bieganie pozwoli ci obniżyć w znaczący sposób ryzyko zachorowania na choroby serca. Dzieje się tak ze względu na poprawienie krążenia krwi, w naszych żyłach i zapobiega insulinoodporności, czyli pozwala lepiej przyswajać insulinę.

I po stresie

Można powiedzieć, że biegnąc uciekasz od wszystkich codziennych stresów, twój mózg się odpręża i mimo zmęczenia, daje Ci to uczucie wypoczęcia. Chwila przebywania samego ze sobą pozwala się odprężyć a godzina odpoczynku jest trzy razy mniej efektywna niż godzina biegu w pozbywaniu się stresu. Możesz to również połączyć ze słuchaniem swojej ulubionej muzyki, co pozwoli Ci na jeszcze lepszy relaks, jednak jeżeli masz możliwość biegania wśród natury, z dala od zgiełku miasta, to szum drzew oraz śpiew ptaków równie dobrze sprawdzi się w roli odstresowującej muzyki. Ponadto jeżeli posiadasz pupila, możesz go zabrać na tę odstresowującą przebieżkę.

Spędzisz czas na zewnątrz

Spędzanie czasu na zewnątrz bardzo dobrze na nas wpływa. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach, szczególnie w miastach, w okresach jesienno-zimowych, gdy temperatura spada a ludzie zaczynają ogrzewać swoje domy i wzrasta stężenie smogu, który jest dla nas bardzo szkodliwy, powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz lub spędzać tam jak najmniej czasu. Są to szczególne sytuacje, jednak powinniśmy wtedy pamiętać tez o witaminie D, którą przyjmujemy wraz z promieniami słonecznymi oraz o jej dobrych dla zdrowia właściwościach. Niewątpliwie hamuje ona procesy starzenia się, wzmacnia i chroni nasze kości oraz stawy, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz spowalnia rozwój cukrzycy. Dzięki niej jesteśmy również bardziej odporni na wszelkie infekcje, co jest bardzo ważne w tym okresie.

Bieganie może wydłużyć Twoje życie

Bieganie ma wspaniałe korzyści dla zdrowia, przez co może nawet wydłużyć Twoje życie. Nasze organy pracują lepiej dzięki lepszemu natlenieniu, pot usuwa z naszego organizmu szkodliwe toksyny i bakterie, nasza skóra nabiera zdrowego i naturalnie pięknego wyglądu. Dodatkowo poprawa naszego zdrowia psychicznego, może również przedłużyć nasze życie, ponieważ długotrwały stres i zdenerwowanie może wywoływać groźne choroby, a nawet zagrażać naszemu życiu.

Nasze ciało stworzono do biegania

Już pierwsi ludzie żyjący tysiące lat temu, biegali codziennie, jednak nie był to bieg dla przyjemności a bardziej dla pożywienia. Polując na dzikie zwierzęta trzeba było wykazać się nie lada szybkością oraz wytrzymałością aby dorwać ofiarę. Pozwalały mu na to gruczoły potowe, które chłodziły ciało nawet w pełnym słońcu. Zwierzęta mogły regulować temperaturę ciała szybkim oddychaniem, jednak w upalne dni to nie wystarczało. Dziś już raczej nie robimy tego z obowiązku, raczej dla przyjemności, z samego biegania oraz natury, którą możemy spokojnie podziwiać po drodze.

Eksperci uważają nas za bardzo wytrzymałych i efektywnych biegaczy, dzięki ukształtowaniu naszego ciała.

  • Biodra, kolana, stopy współgrają ze sobą oraz ze wszystkimi mięśniami i pozwalają nam się poruszać, wykorzystując energie odbicia oraz grawitację.
  • Wygięte w łuk stopy pozwalają Ci biegać i robić to z dużą szybkością oraz dają Ci ogromną zawrotność.
  • Pośladki pozwalają utrzymać równowagę w trakcie biegu, zapobiegając upadkom.